Név és a karakter 1. rész - Mi alapján nevezzük el a szereplőinket?
- Manton
- May 27, 2017
- 7 min read

A névválasztás alapjai
Talán nem mindenki ért velem egyet elsőre, pedig igaz: A karakteralkotás legfontosabb eleme a névadás, azon egyszerű oknál fogva, hogy valahogy csak neveznünk kell szegény szereplőnket, ha be akarjuk vezetni a történetbe. Ha te is törted már a fejed napokig, hetekig, hogy mi lenne a megfelelő választás, akkor ez a bejegyzés neked szól!
Aki szerepjátékozott már valaha, az talán ismeri az érzést, mikor rápillant egy arcra, mondjuk egy fanartra Deviantarton, és azonnal tudja, hogy ő bizony ezzel fog játszani, és máris lelkesen nekilát megírni az életrajzot. Ilyenkor, az ihletettség állapotában általában nincs különösebb problémánk a névadással, rögtön beugrik egy, mielőtt még egyáltalán elkezdenénk kidolgozni a karaktert. De korántsem mindig ilyen egyszerű a helyzet… A megfelelő név kiválasztása sokszor bizony melós dolog!
Először is, nem mindegy, miből is indulunk ki, hogyan kapcsoljuk össze a szereplőnket a nevével. Alapvetően két lehetőség áll fent, legyen szó regényről, fanficről, novelláról, vagy bármiről. Előfordul, hogy a név van meg előbb, és olyan is, hogy a szereplő.
Előbbi eset meglehetősen egyszerű. Az ember olvasgat a neten, vagy épp hall az utcán egy nevet, ami megtetszik neki, és amint lehet, felhasználja. Drámaian fogalmazva olyan ez, mint mikor az ember előre eldönti, hogy hívják majd a születendő gyermekét. Az illető ezzel nő fel, ezzel azonosítja mindenki, egyszerűen ez a neve, és kész.
Az viszont egészen más dolog, amikor nekünk kell kitalálni, vajon hogy hívják a buszmegállóban magányosan várakozó nénikét vagy a telefonját elszántan bökdöső srácot. Márpedig amikor a szereplő van meg hamarabb, akkor éppen valami ilyesmi történik!
A tökéletes név nyomában
Adott egy betöltendő szerep a történetben, egy esemény, amit elő kell idéznie valakinek, néhány alapvető jellemző, ami meghatározó a történetre nézve (pl. túl pletykás vagy gyáva). Néha azt is tudjuk már, hogy néz ki, milyen közelebbről a személyisége, hirtelenharagú vagy épp végtelenül pacifista, aki macskát tart, és rajong a repülésért. Ilyenkor sokkal fontosabbnak érezzük, hogy milyen nevet is adunk neki - mintha bizony volna „valódi” neve, amit ki kell találnunk.
Többnyire az aktívan karakteresdiző, és persze a perfekcionista írókra jellemző vonás ez, hogy nem elégszenek meg az első eszükbe jutó megoldással, szükségük van egyfajta sorsszerű élményre, hogy „igen, ez az a név, a zsigereimben érzem!”.
Ilyen esetben sokat segít, ha a céltalan fejvakarás helyett megpróbáljuk eltolni magunktól egy kicsit a dolgot, és józanul végiggondoljuk, milyen nevet is keresünk valójában.
Ehhez jó kapaszkodó, ha sorra vesszük, milyen világban, milyen korban játszódik a történetünk, és ehhez keresünk referenciákat.
Egy orkoktól és elfektől hemzsegő fantasybe nyilván nem írunk Johnt és Maryt, de egy űrből érkezett idegen faj szülötte sem fogja magát Jupiternek nevezni, csak mert magasabb rendű létforma az embereknél, hiszen jó eséllyel semmi kapcsolata a földi nyelvekkel és vallásokkal. (Természetesen a történet adhat okot ezekre – Mary kerülhet a 21. századból Középföldére, és Jupiter is tanulmányozhatta az embereket érkezése előtt, vagy kaphatja tőlük a nevét, de alapvetően az ilyesfajta kereszt-névadás nem indokolt).
Fontos az is, hogy tudjuk, mit is keresünk pontosan. Keresztnevet, vezetéknevet, becenevet, netán egy tárgy, varázslat, vagy vallási esemény nevét? Az adott világban betöltött szerepnek, a karakter fajának, történelmi korának, sőt, néha egyenesen személyiségének megfelelően kell eldöntenünk ezt, hiszen sok esetben még az sem biztos, hogy van egyáltalán rendes neve. Lehet szó álnévről is, vagy akár gúnynévről, ragadványnévről, számról – lényegében bármiről, ami az azonosítására alkalmas.
,
Egyszerűbb a dolgunk, ha van valamiféle szabályrendszerünk erre (pl. a törpöknél minden név két szótagú, az orkok csak kötőjeles neveket használnak, sok ’a’ hanggal, stb), de ha nem szeretnénk saját nyelvet (erről lesz külön poszt), vagy legalább nyelvi jellegzetességeket kidolgozni egyetlen névért, akkor érdemes lehet egzotikus nyelvekkel, vagy anagrammákkal próbálkozni.
A latin, japán, héber és a többi, európai fülnek különösen idegen hangzású nyelvek remek alapanyagot nyújtanak mindkét esetben, ráadásul mára az online szótárak is igen komoly szókészlettel rendelkeznek, van miből válogatni, hogy jelentésükben is passzoljanak a karakterünkhöz. Még egyszerűbb, ha a történetünkben valós neveket használunk, rengeteg névadatbázis található a neten, mint a babynames.com, vagy vezetéknevek esetében a mongabay. (Linkgyűjtemény a bejegyzés végén!)
Ha pedig végképp elakadtunk, vagy éppen egyáltalán nem lényeges a (mellék)szereplőnk neve, csak hívni kell valahogy, még mindig ott vannak a névgenerátorok. Ezekből is rengeteg van a neten, a legtöbb helyen fandomok szerint, vagy legalább is stílus szerint lehet szűrni, esetenként még a név hosszúságát is be lehet állítani. "Itt van a nyelvem hegyén!"
Néha az is előfordulhat – nálam meglehetősen gyakran, nem tudom, ti hogy vagytok vele -, hogy az ideális név ott lebeg a szemem előtt, ott cseng a fülemben, mégsem vagyok képes leírni. Ott van a nyelvem hegyén, mégsem tudom kimondani. Ilyenkor általában két dolog segít.
Az egyik, ha gondolatban végigmegyek az ábécén, és megpróbálom kitalálni, milyen betűk szerepelnek benne. Többnyire a kezdőbetűre és a szótagszámra is ráérzek, aztán pedig már csak egy papírt kell magam elé kapnom, és addig kavarnom a betűket és a szótagokat, míg egyszer csak bevillan a megoldás. Azt kell mondjam, részemről ez működik a legjobban. A legjobb neveket így találtam ki, ezek azok, amelyek a mai napig a kedvenceim, sőt, némelyikre később egész kis nyelvtant építettem. Ez persze azt is jelenti, hogy nálam többnyire a karakter jelenik meg előbb, és annak kell nevet választanom, mára azonban az esetek többségében ez nem okoz gondot, hamar rátalálok a megfelelőre. Az univerzális aranyszabály tehát itt is igaz, gyakorlat teszi a mestert! A másik módszer az ideiglenes név bevezetése. Ez nálam többnyire csak egy betű, ami jobb esetben a későbbi név kezdőbetűje, rosszabb esetben még ennyi köze sincs hozzá. Ez bőven elég az azonosításra, így nem törik meg a lendület, bármin is dolgozom épp, és nem is zökkent ki, ahogy Aragorn Gondorban épp Kis Pistával beszélget a közelgő háborúról… Fontos azonban, hogy ne elégedjünk meg az ideiglenes névvel, mert ha túl sokáig halogatjuk a végső döntést, előfordulhat, hogy annyira megszokjuk, hogy később már semmilyen névvel nem tudjuk jó érzéssel helyettesíteni.
Crawly vagy Crowley?
Bármelyik metódust is használjuk azonban, akár a szereplőnk volt meg előbb, akár a nevünk, könnyen előfordulhat, hogy később, rosszabb esetben a történet felénél rájövünk, mégsem jó az eredetileg választott név. Mintha a szereplőnk nem érezné egészen a magáénak, mintha nem tudnánk őt igazán hozzá kapcsolni. Ilyenkor általában egy-két betű megváltoztatása megoldja a problémát, például ha az i-t y-ra cseréljük, a c-t k-ra, az o-t a-ra, vagy fordítva, de az is lehet, hogy csak egy plusz h hiányzik, hogy lágyabbnak, ősibbnek, autentikusabbnak érezzük a szóalakot - hogy csak a leggyakoribbakat említsem.
Érdekes példa erre Neil Gaiman és Terry Prachett esete Crowleyval…
Természetesen nem állítom, hogy minden úgy történt, ahogy én azt most leírom, de szeretek eljátszani a gondolattal. Közös könyvük, az Elveszett próféciák első oldalain ugyanis érdekes narratív megoldásra bukkanhatunk.
"– Csak annyit mondtak, »Menj föl oda és csinálj valami zűrt« – mondta a kígyó, akit Crawlynak hívtak, bár azon gondolkozott, hogy változtat rajta. A Crawly nem igazán tetszett neki."
A név értelemszerűen utalás a híres okkultistára, Aleister Crowleyra, aki az általános vélekedés szerint a velejéig gonosz volt, így nem csoda, ha az ember rögtön párhuzamot lát közte és egy démon közt, és ezzel talán az írók is így lehettek. Ezért változtattak a néven, hogy egyértelmű legyen az utalás, de mégse ugyanarról legyen szó, hiszen Crowley a későbbiekben a legkevésbé sem hasonlít majd Aleisterre. Csakhogy ők is nagyban karakteresdiztek, és Crowleynak, mint karakternek, ez a név bizony nem tetszett… Ami igazán érdekes a dologban, hogy többé egyszer sem szerepel a könyvben az eredeti alak. Nem kerekedik belőle kínos vagy vicces helyzet, félreértés, és a többi szereplő is egyértelműen Crowleyként azonosítja őt. Egyszóval egyszeri, abszolút öncélú poénról van szó a szerzők részéről, úgyhogy én azon se lepődnék meg, ha kiderülne, hogy ez a vicceskedő pár mondat valójában az első szótól az utolsóig igaz.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy minél kidolgozottabb a világ és a karakter, annál nehezebb nevet adnunk neki, hiszen amíg az egész történet képlékeny, a nyelvrendszerét is könnyedén alakíthatjuk a saját szánk íze szerint, azonban egy-egy konok karakter alaposan megkeserítheti a napjainkat… Végezetül pedig hoztam néhány hasznos linket névválasztáshoz:
Név adatbázisok
Mongabay Népszerű vezetéknevek Amerikában. Rendezhető ABC és népszerűség szerint, és természetesen keresztnév adatbázissal is rendelkezik, sőt! A „historic” fülön ötéves bontásban egészen 1880-ig visszamenőleg szerepelnek a legnépszerűbb nevek.
Nagy előnye, hogy a nevet viselők statisztikáit is tartalmazza, rasszokra bontva.
Oxfordreference Valószínűleg a legteljesebb vezetéknév-gyűjtemény, sajnos nem túl keresőbarát, de vaktában lövöldözésre, vagy ha már nagyjából tudjuk, mit keresünk, jó szolgálatot tehet. Szintén amerikai. A nevekre kattintva az eredetet és a jelentést is megnézhetjük.
Babynames Bár nem a legtartalmasabb adatbázis, de nekem személyes kedvencem. Remek kereső és rendezési lehetőségek, akár népcsoportok szerint is, ráadásul az unisex neveket is tökéletesen kezeli! A search name alatt eleve kategóriákban keres, akár kezdés vagy végződés (!) alapján is. Fun fact – A name advice menüben szereplő character names menüpont a legalapvetőbb írástechnikai információkat gyűjti csokorba, kimondottan írók számára. Valószínűleg nem mond újat senkinek, de talán érdemes lehet átfutni.
Név generátorok
Ebből talán még több is van, mint egyszerű adatbázisból, én most tényleg azokat szedem csak össze, amiket érdemben is használtam már, nem csak kipróbáltam egy gyenge pillanatomban.
Talán a legsokoldalúbb mind közt, a legördülő menüben kiválasztva rengeteg kategóriából választhatunk, mind eredet, mind szótagszám tekintetében, sőt, akár kötőjeles vagy aposztófos neveket is generálhatunk vele. Alapvetően fantasy vonalon mozog, de érdemes végig próbálgatni a lehetőségeket, észre fogjuk venni, hogy különböző stílusú neveket kapunk egy-egy címszó alatt.
Nem csak névgenerátor, sokféle adatbázissal dolgozik. Gyors és meglehetősen szokatlan neveket dob ki, és nem is túl jól testre szabható a generálás, de rengetegféle típus, kor és népcsoport áll rendelkezésünkre, melyek itt is elég szépen differenciáltak. Egy próbát megér.
Behindthename Valódi(as), teljes neveket dobó generátor, rengeteg nép adatait használja, de inkább csak tájékoztató jelleggel (próbáljátok ki a magyar, és meglátjátok). Állítható második, harmadik keresztnév is, vezetéknévhez is illeszthető. Egyszerre egy nevet dob ki, így sokat kell kattintgatni, de cserébe szép nagyok a betűk, és nem vesznek el egymás alatt a sorban.
A végére pedig jöjjön a nagyágyú:
Fantasy name generator Klasszikus névgenerátor és adatbázis, irdatlan mennyiségű fandommal és más csoportosítással. Az other generator fül alatt még mottókat, címereket, imákat, sőt, komplett nyelvtani szabályrendszereket is készíthetünk vele! Eszméletlenül hasznos és sokoldalú menüi vannak, és nem is átláthatatlan mennyiségű variációt dob ki egyszerre.
***
Ha tetszett a bejegyzés, és szívesen olvasnál még hasonlókat a jövőben, kövess minket Facebookon!
Kommentare